Autosalon v Ženevě začíná novinářskými dny v úterý 5. března, veřejnosti se pak otevře ve čtvrtek 7. března. Představí se zde několik desítek novinek, které ukážou, jak se bude automobilový trh vyvíjet v letošním roce. Boj se strhne hlavně mezi luxusními značkami.

Hned pět vozů sem veze Audi. Kromě elektromobilu A3 e-tron také představí své nejsilnější kombi RS6 Avant nebo velmi rychlý hathcback S3 Sportback. Nebude to ale mít snadné. Proti němu se totiž postaví Mercedes-Benz s modelem A45 AMG vybaveným nejsilnějším čtyřválcem světa s výkonem 360 koní.

Rušno bude určitě kolem stánku Ferrari, kde se objeví nástupce slavného modelu Enzo zatím přezdívaný jako F70. Svůj supersport ale představí i McLaren – půjde o sériovou podobu nedávno odhaleného konceptu P1. Pro extrémně bohaté je ale připraven i nový Rolls-Royce Wraith nebo Bentley Continental Flying Spur.

Stánek Škody se bude zřejmě věnovat modelu Octavia. Kromě liftbacku se zde také předvede nové kombi. Dá se očekávat i verze s pohonem všech kol. Zatím spíše rozpaky vyvolává snaha nové čínské automobilky Qoros o dobytí Evropy. Na svém stánku ukáže hned tři nové vozy.

Výhodou ženevského autosalonu je fakt, že na rozdíl třeba od toho ve Frankfurtu nebo v Paříži nabízí všechny vystavované vozy shromážděné pod jednou střechu. Návštěvníci tedy nejsou nuceni přecházet mezi pavilony. Navíc jeho budova přímo sousedí s mezinárodním letištěm.

 

Autosalon v Ženevě je pro veřejnost otevřený od 7. do 17. března v časech od 10 do 20 hodin a během víkendu od 9 do 19 hodin. Cena vstupenky za jednoho dospělého je 16 CHF (330 Kč), děti platí 9 CHF (185 Kč). Více informací najdete na oficiálních stránkách autosalonu: www.salon-auto.ch.

 

Jak se dostat na místo

Do Ženevy se dostanete nejpříjemněji letecky. Přímé spojení provozuje švýcarský dopravce Swiss. Letenka na první víkend autosalonu s odletem v pátek a návratem v neděli je dostupná za 5416 korun, ČSA nabízí let za 6059 korun.

Cesta autem nejrychlejší trasou přes Norimberk, Karlsruhe a Bazilej je dlouhá 962 km a trvá přibližně 9 hodin. Zahrnuje ale nutnost přesunu i přes Švýcarsko, které je tradičně k řidičům nepřátelské nejen pečlivým hlídáním nízkých rychlostních limitů, ale i nutností koupit si celoroční dálniční známku.

Hotely v Ženevě jsou během autosalonu vytížené a dražší. Nejlevnější dvoulůžkový pokoj rezervovaný na první víkend výstavy vyjde na 5140 korun bez městské daně. Vhodné je ale hledat i hotely v okolní Francii nebo spojit cestu za auty s lyžováním a ubytovat se v nějakém nedalekém středisku.

 

Letenky hledejte na: www.swiss.com nebo www.csa.cz
Hotely můžete prohlížet a rezervovat na: www.booking.com