Nová automobilka nese název Qoros. Vznikla jako dceřiná společnost výrobce Chery a firmy Israel Corporation. Je připravena začít prodávat v Evropě. Její první tisková prohlášení jsou dokonce velmi odvážná. Plánuje, že bude produkovat 150 tisíc aut ročně, a pokud se jí bude dařit, je schopna zvýšit výrobu až na 400 tisíc kusů.

K tomu potřebuje upoutat pozornost. Má se o to postarat její stánek na autosalonu v Ženevě. Na něm předvede už první produkční model – Qoros 3 Sedan. Vůz dlouhý 4615 mm má svézt pět cestujících.

Auto zatím požene jeden ze dvou benzinových čtyřválců s malým objemem 1,6 litru. Základní verze s atmosférickým plněním bude schopná produkovat výkon 126 koní. Přeplňovaná verze osazená turbodmychadlem pak nabídne 156 koní. K řazení poslouží šestistupňový manuál nebo dvojspojkový automat.

Qoros 3 Sedan ale nebude na pódiu ženevského stánku sám. Doplní ho totiž ještě dva koncepty, které ale vypadají také jako vozy schopné nastoupit co nejdříve do sériové produkce. Jedním z nich je Qoros 3 Estate, což je vlastně jen alternativa k představenému vozu s prostornější karosérií typu kombi.

Chystá se navíc ještě Qoros 3 Cross Hybrid. Ten bude pohánět benzinový tříválec s objemem 1,2 litru spojený s elektromotorem. Podobně jako v případě systému HYbrid4 od koncernu PSA (Peugeot, Citroën) požene přední kola spalovací jednotka, o zadní se postará elektromotor. Řidič si tak vybere mezí jízdou na benzin, elektřinou nebo pohonem 4x4.

Čínské vozy se do Evropy snažily dostat už v minulosti. Zatím se jim ale domácí klientelu oslovit nepodařilo. Je to zejména kvůli odbytému zpracování a zastaralým technologiím. Nová automobilka ale slibuje něco jiného. Na vývoji vozů se podílely známé evropské firmy, jako jsou Magna Steyr, Bosch nebo Getrag.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist