Veterány z Česka si dojely pro athénský oheň. Ujely kvůli tomu přes 2500 kilometrů a zdolaly rakouskou i slovinskou část Alp. Protáhly se podél chorvatského pobřeží a přejely Černou Horu i Albánii, než na Den vítězství stanuly před antickým stadionem Panathinaikos.

„Jízda byla náročná a zejména etapa přes Černou Horu a Albánii nám všem dala zabrat. Viděli jsme ale také krásnou přírodu a skvěle jsme si zařídili a celkově si užili perfektní čas strávený ve společnosti stejně naladěných lidí, takže považuji druhý ročník za velmi vydařený,“ komentoval v cíli celou jízdu Josef Zajíček, zakladatel a hlavní organizátor akce jménem Oldtimer Express. Ta se loni uskutečnila poprvé a tehdy se dojelo do Istanbulu.

Oldtimer Express je vytrvalostní závod, nejezdí se tedy na čas. Cílem je v historických vozech především dorazit bezpečně do cíle a na trase splnit i několik úkolů. Vybrané vozy získávají zajímavá ocenění. Vítězem soutěžních jízd pravidelnosti na okruhu Grobnik nedaleko chorvatské Rijeky se stal tým Betonpres s posádkou Jakub a Eduard Poncovi s vozem Mini Cooper.

BMW 3.0 CSI z roku 1974 manželů Bulířových získalo cenu od BMW Česká republika za jízdu pravidelnosti. Cenu elegance mezi vozy se stářím mezi 30 a 50 lety získalo Ferrari 512 Testarossa, ve kterém jízdu do Athén absolvovali manželé Karasovi. V kategorii nejhezčího vozu nad 50 let zvítězil Volkswagen T1 Bus manželů Piškaninových.

Z celkových 43 posádek ale tentokrát dvě jízdu nedokončily. Jedna pro poruchu motoru a druhá pro nezaviněnou nehodu, která se sice obešla bez zranění, ve voze už však nešlo pokračovat dál. Obě posádky pak dokončily jízdu do Athén v náhradním voze.

Už teď je jasné, že příští rok vyjede Oldtimer Express znovu. Kam by se ale mělo vyrazit, má organizátor akce Josef Zajíček oznámit ve druhé půlce léta.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.