Je deset hodin a teprve se ospale rozednívá. Světlo nebude nadlouho, jen asi do tří hodin odpoledne. Většinu dne je tu zkrátka tma. Naštěstí ne úplná – všudypřítomná bílá peřina zajistí konstantní namodralé šero. Když za mraky vysvitne slunce, je to svátek. Krajina se najednou rozsvítí jak v záři reflektorů. Všechno oslnivě jiskří mrazem, ráno při rozbřesku bylo minus deset. Panuje tu zvláštní ticho čarokrásné zimní krajiny. Vítejte ve středním Švédsku, v kraji Jämtland, ve kterém se rozlévají tisíce jezer a jezírek.

Na jezeře Storsjön, jednom z nejrozlehlejších ve Švédsku, je rozeseto mnoho ostrovů. Největším z nich je Frösöm. V létě se tu hojně rybaří, a dokonce se lidé snaží spatřit švédskou podobu lochnesky. Od října do května je ale klid. V zimě se na hladině utvořila 40centimetrová vrstva ledu. Je tu krásně, jako na idealistických Ladových obrázcích. Jen tu lidé místo sáněk na kopci před chalupou „skotačí“ v autech.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.