Mladoboleslavská automobilka zveřejnila první dvě skici připravované studie. Koncept Vision RS se naživo ukáže v říjnu na pařížském autosalonu. Zároveň naznačuje, jak budou vypadat nové škodovky, mají působit sportovněji.

Koncept Vision RS by měl předznamenat příchod nového modelu, který by měl nahradit Rapid. Nic bližšího o něm automobilka nezveřejňuje, vedle toho, že jde o nový kompaktní vůz. 

Protože v současnosti jsou velmi populární modely SUV, nová škodovka se pravděpodobně zařadí mezi kompaktní crossovery. Nový vůz by se v hierarchii Škody měl zařadit pod Karoq a ještě větší Kodiaq. Takový model totiž Škodě doposud chyběl. 

Škoda Auto zveřejnila dvě skici plánovaného konceptu Vision RS.

Napovídají tomu i zveřejněné rozměry. Škoda Vision RS je 4356 mm dlouhá, 1810 mm široká a jen 1431 mm vysoká. Rozvorem náprav je 2650 mm. SUV Karoq má sice rozvor nepatrně kratší (2638 mm), je však dlouhé 4382 mm, široké 1841 mm a vysoké 1603 mm. 

Vision RS je tedy proporčně menší vůz, avšak s rozvorem o 12 mm větším než u Karoqu. Na délku se dá srovnat například s modelem Seat Ateca (4363 mm). 

Vision RS prý také ukazuje, jakým designovým směrem se mají budoucí sportovně laděné škodovky ubírat. Modely, které Škoda souhrnně označuje RS, mají být dynamičtější, než je aktuálně u mladoboleslavských aut zvykem. 

Koncept má podle vyjádření automobilky odkazovat na sportovní minulost. Písmena RS se poprvé použila v roce 1974 u soutěžních speciálů 180 RS a 200 RS, avšak do podvědomí širší veřejnosti se dostala až s úspěšnými modely 130 RS. Pro označování sportovně laděných verzí je Škoda začala znovu používat v roce 2000. Nové studii Škoda přikládá větší důležitost i proto, že jde o první velký projekt nového šéfdesignéra automobilky Olivera Stefaniho, který do Škody Auto nastoupil před rokem, kde nahradil Jozefa Kabaně. Pod Kabaňovým vedením se ale připravil ještě například facelift Fabie, která přišla na trh letos v srpnu. Vision RS má tedy naplno odhalit vize nového tvůrce škodovek. 

Premiéra nové studie Vision RS je naplánovaná na autosalon v Paříži, který začíná 4. října.

Související
Související