Papež František bude během své návštěvy Irska využívat k dopravě vůz značky Škoda. Konkrétně půjde o mírně upravený model Rapid. František se tak stane vůbec první hlavou katolické církve, která k oficiálním účelům využije vůz z mladoboleslavské automobilky.

František hodlá navštívit Světové setkání rodin, které se bude konat příští týden v Dublinu a jehož oficiálním partnerem se stala právě irská větev automobilky Škoda Auto.

"Jsme poctěni a nadšení možností být oficiálním automobilovým partnerem Světového setkání rodin 2018," napsal v tiskové zprávě šéf marketingu Škoda Irsko Raymond Leddy. "Model Rapid byl vybrán jakožto jeden s nejlepších vozů Škoda, má velký prostor na zadních sedačkách, ke kterým je navíc jednoduchý přístup," dodal.

Pro tuto událost byly vyrobeny tři identické vozy s unikátními registračními značkami. Jedna z nich připomíná návštěvu Irska papežem Janem Pavlem II. z roku 1979, druhá odkazuje k letošní návštěvě papežem Františkem a třetí obsahuje číslice 9093, jež vizuálně znázorňují anglický výraz "pope".

Všechny tři Rapidy se od těch sériově vyráběných budou lišit jen několika lehce přehlédnutelnými úpravami. Vozy budou mít například čirá skla místo tónovaných, na zadní sedačce bude k dispozici prostřední opěrka a karoserie bude opatřena malou vatikánskou vlajkou. Auta budou navíc mít speciální tmavě modrý odstín.

Papež je znám svým skromným přístupem, který po svém uvedení do funkce v roce 2013 ve Vatikánu zavedl. Místo opancéřovaného papamobilu speciálně vyrobeného německou automobilkou Mercedes-Benz se rozhodl používat upravený model Sante Fe jihokorejského výrobce Huyndai.

Nedávno také v dražbě prodal své bílé Lamborghini Huracán, které dostal od neznámého dárce na konci minulého roku. Výtěžek v objemu zhruba 18 milionů korun, který dvojnásobně předčil odhady kupců, byl následně věnován charitě.

Příprava vozů Rapid k přepravě papeže

Zdroj: Škoda Ireland

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist