V Pekingu v neděli otevírá své brány 13. mezinárodní autosalon. Čína je největším automobilovým trhem světa a jedním z nejrychleji rostoucích. Autosalon láká množství vystavovatelů a svým významem se řadí po bok autosalonů v Detroitu, Ženevě a ve Frankfurtu. Letos se této akce účastní více než dva tisíce vystavovatelů ze 14 zemí světa, včetně české Škody Auto, kteří tam plánují představit 120 novinek. 

Organizátoři očekávají, že autosalon přiláká 800 tisíc návštěvníků, převážně z Číny. Velkým tématem jsou letos elektrovozy. Celkem se na veletrhu objeví 79 modelů s alternativním pohonem. Autosalon končí 29. dubna.

Automobilka Škoda Auto představila tři novinky pro čínský trh. Nový model vozu Octavia, který bude uvedený v květnu. Čínská verze se liší použitím různých chromových prvků a také jiných materiálů v interiéru. Octavii si mohou čínští zákazníci pořídit se dvěma efektivními benzinovými agregáty 1,4 TSI a 1,6. Výroba začne v závodě Volkswagenu v Šanghaji během jara. Vedle liftbacku bude Octavia k dostání i jako kombi a v provedení Scout.

Modernizovaný SUV Yeti má pro místní trh zvýšený rozvor náprav o šest centimetrů kvůli většímu prostoru na zadních sedadlech. Na přání se v Číně u Yetiho montuje rezervní kolo na páté dveře. K dispozici bude se třemi benzinovými motory, a to o objemu 1,6 litru, nabízeným exkluzivně pro městskou verzi, a motory 1,4 TSI, nebo 1,8 TSI.

Další novinkou pro čínský trh je vůz Rapid Spaceback, což je první model Škody v kategorii kompaktních hatchbacků.

Škoda chce do roku 2018 více než zdvojnásobit počet vozů prodávaných v Číně na půl milionu aut ročně. Loni na svém největším trhu společnost prodala 227 000 aut. Během letošního roku se počet vyráběných modelů v Číně zdvojnásobí na šest.

Za celý loňský rok prodej osobních aut v Číně vzrostl o 16 procent na 17,9 milionu. Včetně nákladních aut a autobusů byl loni prodej vyšší o 14 procent. Čínský svaz výrobců automobilů (CAAM) očekává, že letos se prodej aut v zemi zvýší o osm až deset procent.

Za první čtvrtletí prodej osobních aut v Číně vzrostl o deset procent na 4,9 milionu vozů. Celkový prodej všech dopravních prostředků stoupl o 9,2 procenta na 5,9 milionu vozů.