Zatímco ještě před lety se v souvislosti s bezemisní dopravou objevovaly otázky proč, dnes už experty zajímá spíš jak. Některé odpovědi nastínila v polovině října odborná konference Elektromobilita, jejíž čtvrtý ročník uspořádalo vydavatelství Economia ve spolupráci se společností Leef Technologies, která se věnuje rozvoji projektů čistých technologií v energetice a dopravě. Zatímco loňská akce se musela kvůli nemoci covid-19 přesunout do virtuálního prostředí, tentokrát se hosté i řečníci na přednáškách, diskusích a workshopech mohli setkat osobně během dvou dnů v prostorách Fora Karlín a Spojka Events.

Více než padesát řečníků předneslo během obou dnů konání akce své prezentace a zúčastnilo se také několika panelových diskusí. Své vize a aktivity představily firmy, které se aktivně na rozvoji elektromobility v Česku podílejí. Šéfové českých zastoupení automobilek prozradili, jaká vozidla a trendy lze na trhu očekávat v následujících letech, zástupci energetických společností se věnovali technologiím na poli e-mobility, veřejné dobíjecí sítě a dalším praktickým tématům.

Prostory Fora Karlín byly zaplněné automobilovými novinkami od mnoha značek, které postupně přinášejí na trh nové elektrické modely, prezentovala se tu také různá řešení dobíjení. Vodíkové mobilitě a velkým vozidlům na baterie byl věnován celý program v rámci druhého dne konference Elektromobilita v prostorách karlínské Spojky Events, ve worklounge v 5. patře Fora Karlín se uskutečnil workshop na téma elektrifikace fleetů, v rámci kterého odborníci se zájemci z firem diskutovali různá dobíjecí řešení včetně IT systémů.

Fórum Elektromobilita svým rozsahem nemá v Česku obdoby. Jedná se o největší tuzemskou konferenci zaměřenou na komplexní oblast čisté mobility, a to ať už elektromobility, tak i vodíkové mobility. Věnuje se praktickým tématům, jako je elektrifikace fleetů, a zkušenostem z přechodu na e-mobilitu. Sleduje, jak se mění legislativa a jak pokračují inovace v oblasti technologického vývoje elektromobilů a buduje se výstavba dobíjecí sítě, přináší i příklady ze zahraničí. Účast v publiku byla početná, letos se na první den akce registrovalo více než 350 lidí.

Konference Elektromobilita si od počátku svého konání klade za cíl být užitečná všem, které čistý způsob dopravy zajímá, chce přinášet praktické informace firmám různých velikostí i různorodého byznysového zaměření, představovat zajímavé aktivity od dodavatelů produktů a služeb elektromobility. Spolupracuje se státní správou, a tak mají hosté i řečníci informace z první ruky o změnách, které se v legislativě plánují. Banky a leasingové společnosti dostávají praktický návod, jak postupovat, aby se vozový park v českých firmách mohl co možná nejvíce bezproblémově transformovat. Organizátoři souvisle mapují inovace na poli e-mobility a dávají prostor firmám, které se zabývají materiálovou recyklací i chytrým využitím energií.

Témata otevíraná na konferenci jsou rok od roku komplexnější. Autoprůmysl se velmi rychle transformuje a hledá cesty, jak přejít k udržitelnosti. Elektromobilita představuje výzvu, se kterou není snadné se vypořádat, výrobci aut i komponent, velcí hráči na poli energií a zástupci státní správy se ale na letošní konferenci shodli, že je současně i velkou příležitostí.

Podrobná reportáž z konference Elektromobilita vyjde ve speciální příloze Hospodářských novin 11. listopadu.