Před deseti lety bylo všechno jinak. V letech 2007 až 2011 byl Ford ve statistice prodejů nových aut, kterou má k dispozici Svaz dovozců automobilů, v součtu osobních i lehkých užitkových vozů za první Škodou. Byl tedy dokonce úspěšnější než Volkswagen. V roce 2012 klesl na čtvrtou příčku, kterou si následujících pět let sebevědomě držel. V loňském roce ale prodeje Fordu v Česku výrazně klesly.

Zatímco v roce 2017 měl podle zmíněné statistiky podíl na českém trhu díky více než 16 tisícům prodaných osobních aut a 2285 lehkých užitkových vozů 6,5 procenta, v roce 2018 výsledky klesly na necelých 13 tisíc osobních aut a 2078 lehkých užitkových. Ford se tak přiblížil k pětiprocentní podílové hranici na domácím trhu, přitom v roce 2009 měl podíl 10,2 procenta. Poprvé za dobu, kdy SDA statistiku v Česku zveřejňuje (od roku 2004), Ford spadl na pátou příčku v hodnocení podle značek v prodejích.

Výsledky z počátku letošního roku nejsou pozitivní, za první dva měsíce Ford prodal celkem 2417 osobních i lehkých užitkových aut, přitom vloni to bylo ve stejném období podle zmíněné statistiky 4264 vozů. Za leden a únor je v pořadí značek až sedmý, vloni se ve stejném období ještě držel na čtvrté příčce.

Ve vedení české pobočky Fordu v prosinci skončil generální ředitel Jan Laube. Ten přitom do Fordu nastoupil už v roce 1995 a vystřídal několik pozic, až se v roce 2008 stal šéfem českého dovozce. Oficiální vyjádření to nezmiňuje, ale právě špatné prodejní výsledky byly také podle informací HN jednou z příčin, proč byl Jan Laube nucen z Fordu odejít.

Attila Szabo

Rodák z maďarského Vasárosnamény se narodil 25. ledna 1971, v automobilce Ford se nechal zaměstnat už v roce 2001. Vystřídal několik pozic od šéfa fleetových prodejů v maďarském zastoupení až k pozici šéfa cenové strategie v evropské centrále značky. Od ledna 2016 přijal pozici generálního ředitele rumunského zastoupení Fordu a letošním lednem se stal také šéfem českého dovozce. Na tomto postu vystřídal Jana Laubeho, který vedl český Ford deset let. Szabo je ženatý a má tři dcery ve věku od 2,5 do 7,5 roku. Rodina žije v Budapešti.

Hned prvního ledna letošního roku ho vystřídal Attila Szabo. Osmačtyřicetiletý Maďar je ve Fordu zaměstnaný už od roku 2001 a také vystřídal několik pozic, od ledna 2016 vede rumunskou divizi Fordu, a teď je tedy současně generálním ředitelem Fordu jak v Rumunsku, tak v Česku.

Szaboův cestovní plán by mu asi nikdo nezáviděl, jeden týden pracuje v Bukurešti, druhý v Praze a na víkendy jezdí za rodinou se třemi malými dcerami do Budapešti. Dálnici D1 zná víc než dobře. Z Maďarska často cestuje do Prahy služebním Mondeem. Jeho snahou je teď jediné: aby se prodejní propad Fordu v Česku zastavil. 

HN: Přemýšlel jste dlouho o tom, jestli přijmout nabídku na vedení současně rumunského i českého zastoupení Fordu?

Jen asi deset sekund. Ve skutečnosti se řešily jen detailní záležitosti, jestli se to dá časově zvládnout a jestli je možné dvě pozice skloubit také s osobním životem. Hlavní otázkou však bylo, jakým směrem vést strategii do budoucna.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.