Kalifornské úřady ve středu zveřejnily statistiku o testování autonomních vozů. Firmy, které v tomto americkém státě svá samořiditelná auta zkouší, jim totiž musí povinně hlásit, kolik s vozy po kalifornských silnicích najely a kolik kilometrů jejich prototypy zvládly mezi jednotlivými přerušeními činnosti systému autonomního řízení.

Z údajů za rok 2018 jasně vyplývá skutečnost, že se do testování opřel i počítačový gigant Apple. O tom, že firma s nakousnutým jablkem ve znaku pracuje na samořiditelném autě s kódovým označením Project Titan, se spekuluje od roku 2014.

Společnost v minulosti najala řadu inženýrů se zkušenostmi v automobilovém průmyslu a od kalifornských úřadů má od roku 2017 povolení k testování autonomních aut. Sama ale vývoj vlastního vozu nikdy nepotvrdila. Před dvěma lety šéf Applu Tim Cook v rozhovoru pro Bloomberg řekl, že jeho společnost testuje autonomní systémy, ale že tento výzkum nemusí vést přímo k vlastnímu autu.

Podle neoficiálních informací chtěla firma na vývoji spolupracovat s německým BMW nebo Daimlerem. Jednání ale zkrachovala.

Tým zodpovědný za Project Titan se navíc během let postupně zmenšoval. Zatímco v roce 2017 měl prý až 1000 lidí, v současné době jich je podle neověřených informací jen 600. Žádné oficiální statistiky však neexistují.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se