Výrobci samořiditelných aut mají jedno velké dilema: Jak se má jejich vůz rozhodnout? Má v krizové situaci spíše přejet chodce, nebo raději nabourat a zabít své pasažéry?
Vědci z prestižní univerzity MIT porovnali, jak by se rozhodovali obyvatelé různých zemí světa, a výsledky jejich rozsáhlé studie jsou pozoruhodné. Prostřednictvím speciální internetové hry totiž zjistili, že rozhodování ve zmíněném dilematu souvisí s kulturou i ekonomickou situací v jednotlivých státech. Například Češi se v tomto ohledu rozhodují podobně jako lidé ze zemí Latinské Ameriky nebo jako Francouzi.
MIT (Massachusettský technologický institut) spustil už v roce 2014 web Moral Machine, kde mohli lidé z celého světa odpovídat na otázku zmíněnou v úvodu. Jde o takzvané tramvajové dilema, přičemž princip experimentu spočívá v tom, že člověk vidí rozjetou tramvaj, která se rychle blíží k několika chodcům. Pokud nic neudělá, tramvaj je srazí. Může však pohnout výhybkou a nechat přejet jen jednoho chodce.
Ve hře Moral Machine vědci zvolili variantu se samořiditelným vozem, kterému se náhle porouchaly brzdy. Účastníci výzkumu museli zvolit podle nich správné řešení v celkem třinácti situacích. Rozhodovali třeba o tom, zda nechat zabít dvě ženy jedoucí v autě, z nichž jedna je doktorka, nebo jednoho bezdomovce, který přechází silnici. Dále například, jestli by auto bez řidiče mělo přejet tři důchodce, nebo dvě děti a jednu ženu. Zda zachránit raději chodce, jenž jde na zelenou, než toho, který přechází na červený signál. Jestli nechat usmrtit člověka, nebo domácího mazlíčka, a tak dále.
Co se dočtete dál
- Jak lidé volili, pokud se v simulaci měli rozhodnout mezi životem ženy a muže?
- Co soudí jeden z autorů výzkumu o výsledcích studie?
- Jak ze studie vyšli sousedi České republiky?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.