Dacia při prvním představení Lodgy začátkem května slibovala, že se s nejnižší cenou vejde pod 220 tisíc, nakonec tedy slib splnila s pětitisícovou rezervou. Základní verze stojí 214 900 Kč, takže se Lodgy stává nejlevnějším multifunkčním vozem označovaným jako MPV na českém trhu.

Je dostupnější než všechna malá MPV, sama se řadí s délkou necelých 4,5 m mezi rodinná auta neboli nižší střední třídu. Žebříček nejlevnějších MPV na českém trhu si otevřete zde.

Základní provedení Access obsahuje ve standardu například čtyři airbagy a posilovač řízení, jde tedy o chudou výbavu. Nejen díky ní má Lodgy blízko k další dacii - Loganu MCV - tedy kombíku s prvky MPV, který se dá pořídit od 199 900 Kč.

Lodgy a Logan MCV si asi polezou do zelí. Oba měří na délku i uvnitř přibližně stejně a za malé peníze nabízejí až sedm míst pro posádku nebo velký prostor pro náklad. Interiér Loganu MCV je ale tak spartánský, že má o něco blíže k dodávkám, kdežto Lodgy má uspokojit zájemce o klasický osobák.

O stupínek výš s výbavou stojí u Lodgy verze Ambiance, za kterou se připlácí 15 000 Kč. Standard obohatí mimo jiné dálkově ovládané centrální zamykání, palubní počítač informující například o průměrné spotřebě, elektrické ovládání předních oken nebo dělené sedadlo druhé řady v poměru 1/3 : 2/3 místo lavice vcelku. Klimatizace se dá na rozdíl od výbavy Access připlatit - za 15 000 Kč.

Nejlevnější lodgy s klimatizací tak přijde na 244 900 Kč, což už mezi MPV není nejnižší částka - menší Renault Modus se dá s klimatizací pořídit už za 239 900 Kč, Škoda Roomster stejně jako dacia za 244 900 Kč.

 

 

Zatímco Lodgy Access se dá pořídit pouze s benzinovou šestnáctistovkou, stupeň Ambiente je výchozí stanicí pro naftovou patnáctistovku (+55 tisíc) nebo sedmimístné provedení (+15 tisíc). Sedmimístná Dacia Lodgy za 244 900 Kč je spolu s Loganem MCV nejlevnějším řešením na českém trhu nových aut pro ty, kdo potřebují více než pět sedadel.

Dacii Lodgy Ambiance jsme porovnali se zástupci levných malých MPV - Škodou Roomster a Citroënem C3 Picasso. Podívejte se zde. Poměrem ceny a výbavy jsou na tom menší MPV lépe než dacia. Parametry připraveného srovnání můžete přidávat a ubírat dle vlastních preferencí, dají se porovnávat i jiné verze nebo modely.

Teprve třetí stupeň Arctica znamená u Lodgy klimatizaci ve standardu. Proti Ambiance cena vzrůstá o dvacet tisíc a kromě klimatizace standard bobtná i o elektricky stavitelná a vyhřívaná zpětná zrcátka, přední mlhovky nebo podélné střešní ližiny.

Lodgy Ambiance porovnáme se zástupci levných kompaktních MPV odvozených od dodávek - s Fiatem Dobló Panorama a Renaultem Kangoo. Podívejte se zde. V tomto porovnání naopak Lodgy poměrem ceny a výbavy vítězí. Lodgy Arctica se dá pořídit i se silnější verzí naftové patnáctistovky o výkonu až 79 kW (+20 tisíc proti slabší variantě 66 kW).

Nejvyšší stupeň Dacie Lodgy označený Exception přidává za dalších třicet tisíc navíc k dobru litá šestnáctipalcová kola (v základu Lodgy vyjíždí na čtrnáctkách), multimediální systém s dotekovou obrazovkou, navigací a bluetooth handsfree pro legální telefonování za jízdy nebo parkovací senzory.

Dodává se pouze se silnějším turbodieselem 1.5 dCi. V tomto provedení už Lodgy přijde na 354 900 Kč a dá se cenově porovnávat se sobě rovnými auty, tedy rodinnými osobními MPV - například Chevroletem Orlando, který lze koupit za podobnou částku, ale s benzinovým motorem a základní výbavou.