Suverénně nejprodávanějím modelem v Česku je z testované čtveřice nový Hyundai i30 - druhá generace rodinného hatchbacku vyráběná v Nošovicích. Jeho podrobný test si můžete přečíst zde.

Hyundai i30 (na snímku při čelním nárazu) si připsal 90 % za ochranu dospělé posádky. Většinu testů zvládly figuríny řidiče a spolujezdce téměř bez poškození. Jediný problém nastal při bočním nárazu kůlu do auta, kdy se hrudník šoféra dostal do čtvrtého stupně ohrožení z pětistupňové škály. Ani to ale nezabránilo nošovickému vozu (jde o třetí nejprodávanější auto v Česku, první mimo škodovky), aby s rezervou obdržel pět hvězd.

Nadšení budou z nové i30 rodiče malých dětí. Také za jejich ochranu získal hyundai 90 procent, což je nejvyšší hodnocení, které kdy bylo jakémukoli testovanému autu uděleno. Za věci související přímo s nárazem připsalo Euro-NCAP u obou figurín (děti ve věku 1,5 roku a 3 roky) maximální počet bodů. Rovněž ochrana chodců (67 %) a vybavení auta bezpečnostními systémy (86 %) s rezervou stačily k pěti hvězdám.

Malý Peugeot 208 dostal ve všech hodnocených oblastech o něco méně procent než Hyundai i30. U ochrany chodců přelezl požadovaných 60 procent pro udělení pěti hvězd jen o procento, přesto se i on může chlubit nejlepším vysvědčením.

 

Mazda CX-5 nedávno posílila řady středně velkých vozů SUV vhodných nejen na asfalt, ale i do lehčího terénu. Ukázala se jako jedno z nejbezpečnějších aut této kategorie, když získala za ochranu dospělých úctyhodných 94 % a stoprocentní ochranu dospělého pasažéra na místě spolujezdce. Rovněž 87 % u bezpečnosti dětí patří k nejlepším výsledkům v historii.

Nejvíce procent za ochranu dospělých získalo z kvarteta testovaných aut BMW řady 3 (95 %). Mezi historicky nejúspěšnější patří i ochrana chodců ze strany manažerského sedanu, která činí 78 procent.

Díky čtyřem novým pětihvězdičkovým autům se počet modelů, které dostaly nejvyšší hodnocení i podle přísnějších kritérií platných pro rok 2012, rozšířil na 13. Dalšími premianty jsou BMW řady 1, BMW X1, Ford Focus, Ford Ranger, Honda Civic, Mercedes třídy M, Nissan Leaf, Subaru XV a Volvo V60. Více výsledků nárazových testů objevíte zde.