Řidič hybridu má o 27 procent menší šanci, že se zraní při dopravní nehodě, než řidič téhož modelu s běžným spalovacím motorem. To zjistil poslední průzkum The Highway Loss Data Institute (HDLI), který porovnal celkem 25 modelů vyrobených mezi lety 2003 až 2011 majících běžnou i hybridní verzi.

Mezi zkoumané vozy se tak dostala například Honda Civic a Honda Civic Hybrid. Naopak, do průzkumu nebyla zařazena oblíbená Toyota Prius, protože nemá verzi s běžným motorem.

Největším faktorem ovlivňujícím větší bezpečnost pro posádku hybridu se zdá být hmotnost. Těžší auta totiž při střetu s lehkým vozem dopadnou většinou lépe. To je dobrá zpráva pro jejich řidiče, horší pak pro ty, se kterými se střetnou.

Dobře na tom nebudou ani chodci. Vzhledem k tomu, že hybridy ve městech často jezdí jen na elektrický pohon, mají podle průzkumu o 20 procent vyšší šanci dostat se do střetu s chodcem. Problém je v tom, že nevydávají charakteristický zvuk auta a lidé je tak můžou snadno přehlédnout.

 

Kromě toho bývají také hybridy vybaveny pneumatikami se sníženým valivým odporem, což logicky prodlužuje jejich brzdnou dráhu. Vzhledem k vysoké hmotnosti se s nimi také hůře manévruje v krizových situacích.