Pod názvem ConnectedDrive vyvíjí BMW soubor elektroniky, která má zvyšovat bezpečnost i pomáhat řidiči v každodenním provozu. Obsah tohoto "balíčku" se neustále rozšiřuje. Podobné systémy přináší také Volvo, které do svých aut instaluje zejména bezpečnostní prvky, jako je ochrana proti kolizi s jiným vozem v zácpě nebo s chodcem.

Elektronika, která ještě donedávna byla přítomná na palubě jen nejdražších prémiových vozů se postupně dopracovává i do dostupnějších modelů. Například Ford Focus už dnes může mít ve výbavě aktivní tempomat, systém pro kontrolu jízdy v pruzích, varování před kolizí v "mrtvém úhlu", či stejnou ochranu před kolizí s vozidlem v zácpě jako Volvo.

Na následujícím videu si mžete prohlédnout, jak funguje asistent nazvaný Emergency Stop Assistant. Ten je schopen vozidlo bezpečně zastavit v odstavném pruhu, pokud řidič dostane například infakrt.

 

â–ş BMW Emergency Stop Assistant

Součástí souboru ConnectedDrive by se brzy mělo stát i asistent pro jízdu v zácpě. Ten kombinuje aktivní tempomat s asitentem pro žízení. Řidič se tak takřka nemusí o nic starat. Ukázka na následujícím videu.

 

â–ş BMW Traffic Jam and Queuting Assistant

Volvo už systém Pedestrian Detection montuje do sedanu S60 a kombi V60. Jde o ochranu proti střetu s chodcem, která rozpozná základní lidské rysy a auto zastaví. Podívejte se na video.

Volvo S60 V60 - Pedestrian Detection

Volvo se ale chystá i na budoucnost. Zapojilo se do evropského projektu Sartre, který vyvíjí takzvané "dálniční vláčky". Vedoucí vozidlo řízené profesionálním řidičem a jedoucí na pevně dané trase si za sebe může elektronicky "připojit" až osm osobních aut. Řidiči se tak můžou věnovat odpočinku. Sniží se tím i emise a počet nehod. Že to není až zas tak vzdálená budoucnost uvidíte na videu.

Platooning, EU Sartre project FIRST ROAD TEST with a Volvo S60

Další systémy, které vám zpříjemní nebo dokonce zachrání život si představíme v článku v pondělních Hospodářských novinách.ů Více se dozvíte nejen o programu Sartre, ale například i o inteligentních navigacích, které budou v budoucnu studovat vaše řidičské návyky a pak vás pošlou tou pro vás nejpříjemnější cestou.

Volvo S60 V60 - Pedestrian Detection

â–ş BMW Traffic Jam and Queuting Assistant

â–ş BMW Emergency Stop Assistant

Platooning, EU Sartre project FIRST ROAD TEST with a Volvo S60

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist