Zdá se, že se samotná Toyota nechala inspirovat pořadem britské televize Top Gear, který před nedávnem vyrazil na Severní pól s jejím speciálně upraveným vozem. Tentokrát se ale bojovalo na opačné straně.

Čtyři speciálně upravené Toyoty Hilux prošly programem islandské společnosti Arctic Trucks. Díky tomu byly například 2,2 tuny těžké vozy schopné naložit 1,5 tuny nákladu a na přívěsu táhnout další tři tuny. Pro každý vůz byly připraveny náhradní součástky a také 1280 litrů paliva.

Přesto pod kapotou zůstal běžný turbodiesel. Pohonná jednotka 3.0 D-4D spalovala směs Jet 1A. Úpravce musel namontovat i speciální odpružení, dodatečný topný systém a pořádné pneumatiky se sníženým tlakem.

Čtyři Toyoty Hilux překonaly celkem 4600 km terénu, kdy převezly vědce z indické základny NCAOR do stanice Novo Air, na Jižní pól a zpět. Průměrná teplota se přitom pohybovala kolem 40 stupňů Celsia, nejníže teploměr ukázal 56 stupňů. Auta vyjela až do výšky 3400 metrů.

Za takových podmínek se podařilo dosáhnout velmi slušné spotřeby. Auta dokázala urazit 100 km za 50 litrů paliva. Na Antarktidě běžně používané tahače jezdí s až osmkrát větší spotřebou. To celou expedici výrazně zlevnilo, protože palivo dosahuje na nejjižnějším kontinentu astronomických částek.

Související