Automobilka Tesla na týden zastaví svou kalifornskou továrnu, aby se připravila na výrobu nového vozu Model 3. Přiblíží se tak svému cíli zahájit jeho sériovou produkci v červenci letošního roku. Podle Tesly krátká odstávka umožní zvýšit kvůli novému modelu kapacitu lakovny a také provedení údržby.

"To nám dovolí zahájit v letošním roce produkci Modelu 3, a umožní tak postupný nárůst výroby směrem k půl milionu vozů ročně v roce 2018," řekl mluvčí Tesly. Dodal, že automobilka nečeká, že by odstávka měla dopad na čtvrtletní výsledky prodejů.

Nezávislé zdroje pak potvrdily, že Tesla plánuje zahájit testovací výrobu Modelu 3 již 20. února.

Šéf Tesly Elon Musk řekl minulý rok investorům (a také směrem ke 370 tisícům zákazníků, kteří si předobjednali Model 3), že plánuje produkci nového vozu zahájit v červenci roku 2017. Řada analytiků však tento plán považovala za příliš ambiciózní a poukazovala na to, že Tesla má dlouhou historii neplnění svých agresivně stanovených harmonogramů. Musk poté prohlásil, že Tesla svůj harmonogram nemusí stihnout, pokud dojde ke zpoždění ze strany dodavatelů.

Pokud se Tesle povede 20. února zahájit testovací výrobu, společnosti se bude lépe dýchat o dva dny později, kdy bude prezentovat své výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku. Dá se totiž očekávat, že právě na zahájení výroby Modelu 3 bude mířit řada dotazů akcionářů.

Zatím malá série

Zmíněné zdroje však neprozradily, kolik vozů plánuje automobilka v únoru vyrobit. Pravděpodobně jich ale bude jen malé množství, které poslouží na otestování výrobní linky a posouzení kvality jednotlivých částí vozu. Mluvčí Tesly výrobní plány odmítl komentovat.

Tesle jde s Modelem 3 o hodně. Nový vůz, který by měl stát 35 tisíc dolarů (asi 890 tisíc korun bez DPH) bez započtení státních příspěvků, může automobilku posunout z pozice výrobce luxusních aut pro úzkou skupinu zákazníků mezi masové výrobce.

Tesla nezažila ziskový rok od svého vstupu na burzu v roce 2010. Přesto se svou tržní hodnotou 41,4 miliardy dolarů vyrovná automobilce Nissan, která však minulý rok vykázala zisk 4,7 miliardy dolarů.

Muskův odvážný přístup k autům, dobývání vesmíru a čisté energii dodává investorům Tesly entuziasmus, jejich zraky se však nyní budou upírat směrem k naplnění cíle vyrábět půl milionu vozů ročně již příští rok. To by znamenalo čtyř- až pětinásobné zvýšení produkce oproti loňskému roku. V posledním čtvrtletí Tesla vyrobila 24 882 vozů. 

V květnu Tesla oznámila, že přijala 373 tisíc vratných záloh ve výši 1000 dolarů na nový Model 3, čímž ještě zvýšila zájem veřejnosti o vůz. Od té doby však toto číslo neaktualizovala. Ve Spojených státech se přitom loni prodalo "jen" 84 275 elektromobilů, jak vyplývá z dat Electric Drive Transportation Association.

Změny na poslední chvíli

Zdroje obeznámené s plány výroby Modelu 3 považují harmonogram za "extrémně agresivní". Tesla své plány navíc ohrožuje sama, jelikož ještě na poslední chvíli provádí designové úpravy. Takové změny mohou výrobu oddálit, protože se dodavatelé budou muset přizpůsobit novým požadavkům. Pro automobilky je však běžnou praxí, že u "hotového" vozu ještě provádí drobné úpravy. 

To, že změny na Modelu 3 stále probíhají, potvrdil minulý týden anonymní zdroj. Podle něj by to mohlo i ohrozit náběh sériové výroby. Tesla případné změny na voze nekomentovala.

Musk přitom již v létě loňského roku prohlásil, že design Modelu 3 je hotový a nový vůz bude podlě něj jednoduché vyrábět, jelikož neobsahuje komplikované designové prvky, které zdržely výrobu SUV Model X. Průtahy provázely i start sedanu Model S. U obou vozů se navíc na začátku prodeje projevily nedostatky v kvalitě výroby.

Kvůli těmto problémům jsou tak analytici skeptičtí. "Očekáváme, že v roce 2017 bude dodáno nula Modelů 3," napsal analytik Brian Johnson z Barclays. Adam Jonas z Morgan Stanley pak řekl, že očekává odklad zahájení výroby na konec roku 2017.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru