Nejznámějším "mučedníkem" blízkovýchodního mírového procesu, který se zároveň stal symbolem obtížnosti nalézt přijatelná řešení v dlouhotrvajícím izraelsko-palestinského konfliktu, je bezesporu bývalý izraelský premiér Jicchak Rabin. Jeho život ukončila v listopadu 1995 kulka sedmadvacetiletého židovského ultranacionalisty Jigala Amira, který svůj čin odůvodnil nesouhlasem s Rabinovými snahami o urovnání s Palestinci. Atentátník byl v Tel Avivu odsouzen k doživotnímu trestu a šesti letům (za vraždu dalšího muže z premiérovy ochranky). 

Jen několik týdnů před svou smrtí podepsal bývalý ministerský předseda židovského státu s Organizací pro osvobození Palestiny ve Washingtonu dohodu o rozšíření palestinské autonomie na západním břehu Jordánu. Náměstí Izraelských králů v Tel Avivu, kde Rabina během shromáždění "za mír a proti násilí" zasáhla vražedná kulka, dnes nese jeho jméno, stejně jako oddělení nemocnice, kde nakonec zemřel.

S jeho osobou je spojena i pověst o mystické kabalistické klatbě, která na něj byla údajně použita - ta žádá odstranění osoby, která ohrožuje židovskou existenci, z povrchu zemského. Jicchak Rabin byl prý zabit den před vypršením této klatby.