Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Izraelská bomba zasáhla třípodlažní dům u utečeneckého tábora ve městě Gaza. Podle agentury AP se tak jedná o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Spor hodlá řešit americká diplomacie a Rada bezpečnosti OSN.

Jednou z obětí útoku na budovu je i šestiletý chlapec a jeden voják. Místní lidé vypověděli, že izraelská letadla bez předchozího varování shodila na dům nejméně tři bomby. Podle britské stanice BBC útok přežilo pouze pětiměsíční dítě, které záchranáři nalezli uvězněné v troskách vedle jeho mrtvé matky. Řada lidí je údajně stále pohřešována.

Agentura Reuters přináší svědectví šestatřicetiletého Akrama Farouqa, který narychlo i s rodinou opustil svůj dům. Jeho soused mu řekl, že obdržel varování od izraelského důstojníka, že na budova míří bombový útok. „Kvůli výbuchům jsme nespali celou noc a teď jsem na ulici se svou ženou a dětmi, které pláčou a třesou se,“ řekl Farouq. Krátce po útoku Hamás informoval, že proti Izraeli odpálil další salvu raket.

Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli. Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se v sobotu očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby. Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. Událost vyhnala z domovů statisíce Palestinců.

V pátek proto do regionu přicestoval americký diplomat Hady Amr, který se pokusí dosáhnout uvolnění napětí. Americké velvyslanectví v Izraeli podle BBC uvedlo, že cílem jeho cesty je „posílit potřebu udržení klidu“.

V neděli se chystá zasednout Rada bezpečnosti OSN. Izrael odmítl egyptskou nabídku na uzavření ročního klidu zbraní s Hamásem. Radikální hnutí od pondělního večera odpálilo proti Izraeli stovky raket, na což izraelská armáda odpovídá nálety na cíle v Pásmu Gazy. Zároveň izraelská strana nevylučuje ani pozemní invazi.

Útoky ochromily život v Pásmu Gazy. Podle OSN obyvatelé tohoto území musejí každý den počítat s osmi- až dvanáctihodinovými výpadky dodávek elektrické energie, nejméně 230 tisíc lidí má omezený přístup k vodě. Na hustě obydleném území žijí dva miliony lidí, většinou potomci uprchlíků z dnešního Izraele.

Současné boje jsou označovány za nejintenzivnější od poslední války Izraele s Hamásem v roce 2014. Konflikt se výrazně zostřil v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území.

Ostřelování předcházely koncem ramadánu vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, městě s klíčovým významem pro obě strany. Kvůli současným bojům asi 10 tisíc Palestinců podle údajů OSN uprchlo ze svých domovů. Palestinská strana hlásí zatím 126 mrtvých, Izrael na své straně registruje osm mrtvých.