Americká automobilka General Motors (GM) a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na baterie pro elektrická auta na světě. Firmy ve čtvrtek oznámily, že vytvořily společný podnik na výrobu bateriových článků, který plánuje investovat 2,3 miliardy dolarů (53 miliard korun) do nového závodu na baterie v Ohiu a do vývoje baterií.

Nový závod se má začít stavět někdy v příštím roce, jeho přesné umístění zatím nebylo stanoveno. Měl by vytvořit více než 1100 pracovních míst a roční kapacita by měla činit více než 30 gigawatthodin. Firmy chtějí také společně vyvíjet bateriovou technologii kvůli snížení nákladů na nové elektrické vozy GM.

Automobilka GM loni v listopadu oznámila, že hodlá uzavřít svůj závod na výrobu malých aut v Ohiu a výrobu ukončila letos. V rámci jednání s odborovým svazem UAW loni na podzim slíbila v regionu nový závod na výrobu baterií. Ten však zaměstná méně lidí než závod na auta, který měl 4500 zaměstnanců. Většina z nich odešla do důchodu nebo byla přesunuta do jiných závodů GM.

GM spolupracuje s LG Chem na bateriích pro elektrické vozy od roku 2009. Spolupráce začala krátce předtím, než GM představila svůj hybridní vůz Chevrolet Volt. LG Chem v současnosti dodává baterie pro plně elektrický vůz Chevrolet Volt.

Baterie z nového závodu budou určené pro vozy GM. Automobilka slíbila, že do roku 2023 bude po celém světě prodávat 20 modelů na bateriový pohon, napsaly agentury AP a Reuters.

Související

 

Související