Automobilky účastnící se frankfurtského autosalonu už představily své nové modely novinářům. Autosalonu vévodí dva trendy. Většina přítomných značek se zaměřovala především na elektromobilitu a na uvedení auta, které by mohlo zcela nahradit ta se spalovacím motorem. Dalším patrným trendem byl návrat automobilek k původním tvarům svých ikonických modelů nebo alespoň k odkazům na nejslavnější auta. K vidění byl znovu Land Rover Defender nebo nový Jaguar XJ. 

Jedním z příkladů je Hyundai Concept 45, který odkazuje na vůz Pony Coupe původně ze sedmdesátých let. Byl to první model, který začala jihokorejská značka vyrábět jako nelicenční automobil. Od jeho uvedení na trh uplynulo letos právě 45 let. Celý nově představený model by měl znázorňovat základní motiv, na kterém bude značka dále stavět design svých elektromobilů.

1982 Hyundai Pony GLS 11868204214
Původní model Hyundai Pony Coupe
Foto: Wikipedia
Hyundai Concept 45
Hyundai Concept 45 odkazující na první vyráběný nelicenční vůz jihokorejské automobilky
Foto: Hyundai Motor

Do historie se vrátil také Volkswagen, který představil na autosalonu původní ikonický model Brouka na elektrický pohon. Pohonnou jednotkou je v tomto případě baterie z již prodávaného modelu Up!. Ta by měla na jedno dobití dojet až 200 kilometrů. Tím by ale převod starších modelů od Volkswagenu na elektrický pohon skončit nemusel.

"Elektrifikovaný Brouk spojuje kouzlo našeho klasického vozidla s budoucí mobilitou. Navíc nabízíme majitelům profesionální řešení přestavby při využití výrobních dílů té nejvyšší kvality. Pracujeme už také na úpravě pro T1 a je možné, že v budoucnu bude následovat i Porsche 356," vysvětluje plány člen představenstva VW Thomas Schmall. 

Dvě britské značky se také vrací zpátky ke svému původnímu designu. Nový Land Rover Defender podle názvu a také svým designem odkazuje na původní automobil, který britská automobilka vyráběla 33 let. Novou verzi tohoto vozu nabídne se širokou škálou motorů a v různých velikostech. Půjde také po dlouhé době o první model této značky, který bude v nabídce i na americkém trhu.

Model Defendru z roku 1997
Model Defenderu z roku 1997
Foto: Wikipedia
Land Rover Defender
Nový model Land Rover Defender představený na letošním frankfurtském autosalonu
Foto: Land Rover

Jaguar zatím představil novou verzi modelu XJ pouze na fotografiích. Měla by být zcela elektrická a podle prvních informací by ji měly pohánět až čtyři elektromotory. Další informace například o výkonu baterie a její výdrži automobilka neuvedla.

"Náš technický tým pilně pracuje na tom, abychom dodali jako první plně elektrický, luxusní a zároveň také sportovní sedan na světě. Měl by být naší vlajkovou lodí, bude to zcela nový Jaguar," uvedl pro server CNet na frankfurtském autosalonu výkonný ředitel společnosti Ralf Speth.

Obě dvě značky patřící od roku 2008 pod společnost Tata Motors se snaží vrátit výrobu svých automobilů zpátky do Evropy. Výkonný ředitel Jaguaru zdůraznil, kolik pracovních míst přinese výroba jejich nového vozu do Velké Británie. Defender od Land Roveru se pak bude vyrábět na Slovensku v nově otevřeném závodě blízko Nitry.

Frankfurtský autosalon začal v úterý pro novináře a pro veřejnost se otevřel ve čtvrtek. Počet vystavovatelů se letos proti předchozímu ročníku před dvěma lety snížil o pětinu na 800. Automobilky přijedou ze 30 zemí, což je o devět méně než posledně. Nejpočetnější reprezentaci bude mít Čína se 79 vystavujícími firmami.

Zatímco na loňské přehlídce v Paříži, se kterou se Frankfurt střídá, byly silně zastoupeny francouzské značky, letošní hlavní evropská podzimní výstava je ve znamení německých firem. Nechybí zde koncern Volkswagen včetně české Škody, BMW, Mercedes nebo Opel. Z francouzských výrobců má zastoupení Renault a z japonských Honda. Z korejských je přítomné Hyundai, naopak Kia se neúčastní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist