Mrazivé počasí a přívaly sněhu nekomplikují řidičům život pouze na silnicích. Sociální sítě v posledních dnech zaplnily snímky majitelů elektromobilů Model 3 od automobilky Tesla, kteří si stěžují na to, že se kvůli zamrzlým klikám do svých vozů vůbec nedostanou.

Luxusní americké elektromobily zdobí stylové kliky, které nevystupují z dveří, jako tomu je u jiných vozů. Za normálních okolností se po zmáčknutí jedné strany kliky delší část rukojeti vysune a řidič si bez problému dveře otevře. Majitelé kalifornského elektromobilu si nyní ovšem stěžují, že při teplotách pod bodem mrazu klika zamrzá a vůz se nedá otevřít.

"Model 3 možná není nejlepší auto na zimu," napsala k fotce, na níž je zamrzlé madlo, majitelka Tesly z amerického Bostonu.

"Ne každý žije v Kalifornii," glosoval na Twitteru nevhodnost Tesly do mrazivého počasí další Američan, který narážel na to, že ve státě v jihozápadní části USA průměrné teploty ani v zimě neklesají pod nulu stupňů Celsia. 

Na internetu se již objevila řada návodů, jak zamrzlou Teslu otevřít. V jednom z nich autor řidičům Tesly například radí, aby do kliky a jejího okolí zasadili několik úderů zápěstím, následně prý námraza opadá a dveře jdou snadno otevřít. "Vždycky používejte svou kůži, nikoliv kabát, protože knoflíky na něm vám mohou auto poškrábat," uvádí řidič Tesly ve videu.

Někteří zákazníci si v zimních měsících stěžují také na problémy s bateriemi v elektrovozech. Tesla údajně během jedné noci na mraze přijde až o 40 kilometrů své dojezdové kapacity.

Baterie fungují na principu chemických reakcí, které ale v mrazech probíhají pomaleji. Při teplotách pod nulou se vybíjejí rychleji nejen baterie v elektromobilech, ale také například ty v mobilních telefonech. Problém s bateriemi tak mají i jiné vozy na elektrický pohon.

"Baterie pro Teslu vyrábí Panasonic. Není to specifikum vozů Tesla," řekl k nižším dojezdům elektromobilů v zimě podle agentury Bloomberg analytik Salim Morsy s tím, že podobné stížnosti musí řešit také Nissan u svého modelu Leaf nebo Chevrolet s vozem Bolt.

Na kritiku ohledně nedostatků Tesly v mrazech reaguje také sama automobilka. Její zakladatel Elon Musk na Twitteru napsal, že společnost chystá "mnoho zlepšení do chladného počasí" v příští aktualizaci softwaru. Server Quartz nicméně upozorňuje na to, že problém s klikami žádná aktualizace nevyřeší.

Stížnosti na výrobce luxusních vozů na elektřinu přichází pár dní poté, co Tesla oznámila, že nejpozději v březnu otevře v Česku své první servisní středisko. Dosud museli Češi s vozy Tesla kvůli opravám do sousedního Německa nebo Rakouska. V Česku je registrováno zhruba 700 těchto elektromobilů.