Automobilka Škoda Auto je nejméně druhým výrobcem aut, který si již nebude nechávat schvalovat své vozy u britského úřadu pro certifikaci vozů (VCA) kvůli nejistotě ohledně pravomocí agentury po odchodu Británie z Evropské unie. VCA nyní může povolovat provoz vozů na silnicích v celé EU, stejně jako protějšky tohoto úřadu v dalších členských zemích EU. VCA využívají automobilky jako Jaguar Land Rover, Nissan a Aston Martin, uvedla agentura Reuters.

Pravomoci VCA po přechodném období po brexitu, které skončí v prosinci 2020, zatím zůstávají nejisté a je pravděpodobné, že budou stanovené až v konečné dohodě, o které se bude rozhodovat na podzim. Mluvčí automobilky Škoda Auto Zdeněk Štěpánek ve středu řekl, že na základě stávajících právních předpisů a diskusí o brexitu ukončí britský schvalovací úřad pro certifikaci vozidel po odchodu Británie z EU činnost v oblasti typového schvalování v rámci Evropské unie.

"Vzhledem k tomu, že pro vývoj a výrobu nových modelů a pro jejich průběžné změny a modifikace je vyžadována dlouhodobá jistota, bylo pro společnost Škoda Auto nezbytné vyhledat schvalovací úřad, který bude mít po brexitu pravomoc fungovat v rámci Evropské unie," řekl Štěpánek.

Schvalovací proces pro auta může trvat roky a náklady mohou být značné. Mnoho automobilek, které nevyrábějí auta v Británii jako Škoda, si vybralo v minulých letech VCA díky jejím odborným znalostem.

Typická britská značka Aston Martin, známá jako oblíbená značka Jamese Bonda, tento měsíc agentuře Reuters řekla, že nemá jinou možnost než přestat používat VCA pro své nejnovější modely. Škoda má podobný přístup.

Škoda použila VCA pro všechny své poslední modely vyjma modelů Karoq, Kodiaq a Citigo. Nyní bude používat certifikaci českého ministerstva dopravy. "Jako uznání dlouhodobé spolupráce s ministerstvem dopravy ČR se společnost Škoda Auto a.s. rozhodla soustředit své aktivity typového schvalování na ministerstvo dopravy ČR, které již mimo jiné vydalo různá typová schválení pro vozidla Škoda," dodal Štěpánek.

Ztráta automobilek může být velkou ranou pro VCA, jak kvůli financím, tak kvůli prestiži, upozornila agentura Reuters.