Americký výrobce elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil prodeje o 69 procent na rekordních 25 tisíc vozů. Automobilce se tak povedlo vyřešit problémy, které zpomalily výrobu na konci roku. 

Z celkového počtu prodaných automobilů připadlo na sedan Model S téměř 13,5 tisíce vozů a 11,5 tisíce na SUV Model X. Tesla dále očekává, že za celé první pololetí prodá 47 až 50 tisíc automobilů.

V posledním čtvrtletí loňského roku kalifornskou značku trápily problémy s přechodem na novou technologii "autopilota", kvůli kterým prodeje propadly o desetinu. Celkem 2750 automobilů navíc společnost nemohla započítat do svých prodejů za minulý rok, jelikož je kvůli zpoždění nestihla předat zákazníkům.

Podobně tomu bylo i v prvním čtvrtletí. Celkem 4650 vozů, které jsou teprve na cestě k novým majitelům, se do výsledků započítá až v druhém čtvrtletí.

Tesla se nyní připravuje na start sériové výroby nového vozu Model 3. Kvůli tomu v únoru šéf automobilky Elon Musk varoval investory, že automobilce nemusí stačit hotovost.

V březnu automobilka nejdříve oznámila, že chce od investorů vybrat další miliardu dolarů za akcie a dluhopisy a minulý týden koupila za 1,78 miliardy dolarů pět procent akcií čínská skupina Tencent.

Nový Model 3, který by měl být výrazně levnější než luxusní vozy Model S a X, má jít do prodeje ještě letos.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist