Škoda Octavia RS 245 se stane novou vrcholnou verzí nejprodávanějšího modelu automobilky. Její číselné označení odpovídá maximálnímu výkonu benzinového turbomotoru 2.0 TSI. Dosud Škoda Auto představila modernizovanou Octavii RS pouze ve variantě s 230 koňmi, která už se dá objednat.

Nejvýkonnější Octavia všech dob se bude také nabízet v obou karosářských verzích. Na výběr bude vždy mezi šestistupňovým manuálním řazením a sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG.

Motor pohání výhradně přední nápravu. O přilnavost kol při dynamických průjezdech zatáček pod plynem se postará takzvaná špéra neboli samosvorný diferenciál přední nápravy s elektrohydraulickým ovládáním. Jeho úkolem je omezovat prokluz přední nápravy tím, že přenáší maximum síly na vnější kolo. Dosud nabízená slabší verze modernizované Octavie RS tuto funkci nemá a musí se spokojit s méně sofistikovaným přibržďováním kola vnitřního.

Škoda Octavia RS 245 má elektronicky omezenou maximální rychlost na 250 km/h a zrychlí z 0 na 100 km/h během 6,5 sekundy, tedy o desetinu rychleji než slabší verze. Kombík je o desetinu pomalejší. V porovnání s jinými sportovně laděnými vozy kompaktní třídy stále nejde o špičkové hodnoty. Například Mercedes třídy A v provedení 45 AMG disponuje výkonem 381 koní a stovky z místa dosahuje během 4,2 sekundy.

Nová Octavia RS 245 nebude ani nejvýkonnější škodovkou. Superb 2.0 TSI 4x4 DSG dosahuje maximálního výkonu 206 kW (280 koní) a z klidu na 100 km/h dosáhne během 5,8 vteřiny.

Ke standardní výbavě nové Octavie RS 245 patří například full LED světlomety s funkcí přizpůsobení toku paprsku aktuálním podmínkám nebo devatenáctipalcová litá kola. Zveřejnění ceny a začátku prodeje na českém trhu si Škoda Auto nechává do Ženevy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist