Autem roku se stala Škoda Fabia. Na druhém místě skončil Volkswagen Passat, na třetím Mercedes-Benz třídy C, na čtvrtém Mazda 3 a na pátém Ford Mondeo.

Anketu vyhlašuje Klub motoristických novinářů a Klub motoristických publicistů ve spolupráci se Svazem dovozců automobilů a Sdružením automobilového průmyslu.

Auto roku vybírá odborná porota složená z motoristických novinářů, o vedlejších kategoriích rozhoduje i laická veřejnost. Loni získala titul Mazda 6 před Škodou Octavií.

Škoda Fabia vyhrála dříve v lednu také prestižní britskou cenu What Car? Car of the Year 2015, tedy obdobu české ankety Auto roku.

Své vítězství přitom zopakovala po 15 letech. Poprvé totiž titul obdržela v roce 2000, když porotu zaujala ve své první generaci. Nyní jde o generaci třetí.

V pražském Top Hotelu Praha byli oceněni také vítězové dílčích kategorií - mezi terénními a velkoprostorovými vozy dominovalo BMW X4, v kategorii nižší střední třída Mazda 3, městským vozem roku je Fabia, vítězství ve střední a vyšší střední třídě bere Ford Mondeo a v kategorii sportovních vozů vyhrálo BMW i8.

Od roku 2012 je v Česku opět pouze jedna soutěž o Auto roku. Skončilo tak čtyřleté období, kdy vedle sebe fungovala odborná anketa Klubu motoristických novinářů (KMN) a soutěž pořádaná Svazem dovozců aut a Sdružením automobilového průmyslu. Anketa se koná podle mezinárodních pravidel Car of The Year, kterými se dosud řídil KMN.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.