Americký Mirek Dušín, jinak také člen naftařského klanu Bobby Ewing, zde v seriálu Dallas jako svůj oblíbený dopravní prostředek používal Mercedes-Benz SL, který v nabídce německé automobilky figuroval již ve třetí generaci. Zatímco však ta první představila výklopné dveře v podobě racčích křídel a byla tudíž k dispozici jako kupé i kabriolet, druhá již pevnou střechu zcela zavrhla.

Verze, po které pak sáhl jeden z nejznámějších fiktivních těžařů ropy, pak již přinášela na svou dobu neskutečnou praktičnost a bezpečnost. Vybavena totiž byla čtyřpístkovými brzdami, které byly schopné vůz okamžitě zastavit, a unikátním systémem lakování, který slovo koroze přesunul pouze do slovníku archaické mluvy. Není proto divu, že ve výrobě tato generace vydržela po dlouhých 18 let a stala se tak druhou největší stálicí značky po off-roadu třídy G.

Zákazníci přitom mohli po celé toto období vybírat z veliké nabídky šesti- a osmiválcových motorizací. K dispozici byly rovněž třía čtyřstupňové automaty a čtyřa pětistupňové manuální převodovky. Navrátila se také pevná střecha, která však nedosahovala takových prodejních výsledků - vyrobeno bylo přibližně 60 tisíc exemplářů ve srovnání se čtyřnásobnou produkcí modelu s nebem nad hlavou.

Tyto modely jsou mezi sběrateli rovněž i dnes vyhledávanější, ačkoliv ve srovnání s moderními standardy vyžaduje jízda od svého majitele opravdové nadšení. A také trochu zručnosti, zejména při skládání střechy.

Namísto pouhého stisku tlačítka, které by plátno ukrylo v prostoru za sedadly, je totiž potřeba nejprve odemknout dva rychloupínáky na rámu čelního okna.

Poté se vycvakne háček, který poutá zadní část střechy s plastovým okénkem ke kapotě zavazadlového prostoru. Páčka za sedadlem řidiče pak otevírá kryt, do něhož je potřeba plátno pečlivě uschovat.

Pravdou však zůstává, že tyto nesnáze každého majitele spíše povzbudí, než odradí. Na silnici se mu totiž dostává neskutečného obdivu, ačkoliv díky lehkému řízení bude zápasit o každý metr. Zejména při vyšších rychlostech, kdy navíc ani nezáleží, zda jsou boční okénka vysunuta či zasunuta.

 

Mercedes-Benz v úvodní scéně seriálu Dallas

Větrné turbulence totiž kokpit navštěvují v každém případě. Pokud však vlastníte koženou kuklu, koženou bundu s vysokým límečkem a brýle, jejichž tvar konkuruje okulárům pilotů z první světové války, máte vyhráno.

Ověřit si to přitom můžete bez váhání, dostupnost této generace je totiž neuvěřitelná a ceny často padají na úroveň ojeté Škody Fabie.

Mercedes-Benz v úvodní scéně seriálu Dallas