Stále přísnější emisní normy, zvyšující se cena benzinu nebo finanční zvýhodnění ekologičtějších vozů tlačí automobilky do vývoje úspornějších aut. Mazda před nedávnem představila vlastní recept. Jmenuje se Skyactiv a ve čtyřech odvětvích má snížit spotřebu a přitom zlepšit jízdní vlastnosti nových vozů této značky. Japonští inženýři přepracovali benzinový motor, naftový motor, převodovky i karosérii.

Zatímco většina výrobců jde cestou downsizingu motorů (snižování objemu a jeho nahrazení turbodmychadlem), čímž hlavně tabulkově snižuje spotřebu, Mazda se rozhodla zůstat u atmosférických motorů.

Nový zážehový MZR 2.0 se může pyšnit kompresním poměrem 14:1, což je rekordní hodnota. Přitom ale stále může spalovat palivo s oktanovým číslem 95. Vysoká komprese u benzinových motorů způsobuje klepání. Japonci ale do boje nasadili výfukové potrubí 4-2-1. Zbytkové plyny se tak nevrací zpět a agregát běží za nižších teplot.

Kromě toho písty dostaly také nový tvar hlavy (viz grafika) a optimalizované načasování vstřiku. To by mělo dohromady vést k lepšímu spalování. Válce mají užší vrtání než u předchozí generace motorů. Celkem Mazda slibuje snížení spotřeby a emisí CO2 o 15 procent.

 

SKYACTIV-G

Ještě větší úspory chce dosáhnout u turbodieselu. Nová generace motoru MZR-CD 2.2 by měla mít o 20 procent nižší spotřebu než ta současná. Přitom by měla být i lehce modifikovatelná pro emisní normu Euro 6

Důležitou ingrediencí receptu na takové výsledky je opět kompresní poměr, který má hodnotu 14:1 (podle Mazdy jde o náhodu), což je pro naftové motory velmi nízká hodnota. Díky nižší teplotě způsobené nízkým kompresním poměrem by mělo docházet k lepšímu smísení paliva se vzduchem a tím i snížení emisí.

Pohonná jednotka je o 10 procent lehčí než současná, má nižší spalovací tlak i tření. Mazda navíc nasadila i systém proměnného zdvihu ventilů. výsledkem je výkon 129 kW při 4500 ot/min a maximum točivého momentu 420 Nm při 2000 ot/min (motor točí maximálně 5200 ot/min).

SKYACTIV-D

Převodovka a šasi

Nepracovalo se ale jen na motorech. Důležitým prvkem pro snižování spotřeby je také převodvoka. Novinkou je soustrojí Skyactiv-Drive. Mazda o něm tvrdí, že spojuje kladné vlastnosti klasických automatů, dvouspojkových převodovek a CVT variátorů. K dispozici bude ve dvou provedeních pro točivý momentu do 270 resp. 460 Nm.

Mazda dodala do převodovky nový software, doplnila automat mechatronickým modulem, který řídí změnu stupňů. Chce dosáhnout rychlejšího řazení, plynulého rozjezdu a snížení spotřeby o 4-7 procent.

SKYACTIV-DRIVE

Čtvrtou složkou šesté generace je tak zvané Skyactiv-Body. Cílem konstruktérů bylo vytvořit nové šasi, které bude mít vyšší tuhost, nižší hmotnost a přitom zvýší ochranu posádky. To se jim prý nakonec podařilo díky optimalizaci struktury karosérie. Běžně zakřivené díly totiž "zrušili" a nahradili je napřímenými tak, aby vzájemně tvořili kostru.

Horní a spodní část karosérie byla spojena přes prstencové struktury. V případě nehody by se tak energie nárazu měla lépe rozložit. Navíc se hmotnost karosérie oproti aktuální snížila o 20 kg. Tuhost je přitom skoro o třetinu vyšší.

SKYACTIV-BODY

Nová generace vozů Mazdy vypadá slibně. Nejen designem, který loni předvedly modely Shinari a Minagi, ale i chystanou technologií Skyactiv. Slib nižší spotřeby, emisí, přitom zvýšení radosti z jízdy je lákavý. Otázkou je, jak budou papírové udaje působit ve skutečnosti. Na hodnocení si tedy musíme počkat do prvního testu.

SKYACTIV-DRIVE

SKYACTIV-BODY

SKYACTIV-D

SKYACTIV-G