Ve Francii se začíná na internetu rozmáhat obchod s body pro neukázněné řidiče, kterým hrozí, že vyčerpají svůj bodový příděl a přijdou o řidičský průkaz. Umožňují to automatické radary, které zaznamenávají číslo auta a automaticky zasílají vyrozumění majiteli vozu, protože nedokáží identifikovat řidiče.

Postihnout provinilého řidiče není jednoduché, denně se automaticky udělí až 30.000 pokut a policie nemůže prověřovat, kdo za volantem skutečně seděl. Francouzský řidič dostává s novým průkazem do vínku dvanáct bodů, ze kterých se mu v případě porušení předpisů strhává. Loni jich bylo strženo osm milionů, letos jen za první tři měsíce už skoro 2,700.000. Zřejmě ne ve všech případech těm, kdo se skutečně provinili.


Cena za bod se pohybuje od 500 do 2600 eur

V praxi to funguje tak, že pokud řidiči hrozí ztráta řidičského průkazu, obrátí se na příbuzenstvo a nebo na internet. Cena za bod se údajně pohybuje od 500 do 2600 eur, tedy od 14.000 do 77.000 korun. Nejlacinější je prý Paříž, kde je nejširší nabídka, takže bod je možné koupit už za 500 eur. Dávají se i "množstevní slevy" - jeden bod 700, dva body 1200 eur.

Jak řekl listu Le Parisien advokát Jean-Baptiste Iosca - nejméně bodů v řidičáku teď zůstává profesionálním řidičům a hned za nimi penzistům. "Mám klienty, kteří vyčerpali bodový příděl nejen svůj, ale i své babičky a dědečka," řekl advokát.

Samozřejmě, že se tímto jednáním kupec i prodejce vystavují riziku trestního stíhání, většinou se ale přijde jen na "okaté" případy, na což asi obě strany spoléhají.